3.1 Reguła de l'Hospitala, cz.1
Przykłady
1
- Zaczynamy od określenia symbolu granicy, aby zdecydować, czy można zastosować regułę de l'Hospitala. Następnie badamy, czy istnieje granica ilorazu pochodnych: Na mocy reguły de l'Hospitala otrzymujemy odpowiedź Zwykle stosując regułę de l'Hospitala stosujemy uproszczony zapis, przedstawiony w rozwiązaniu kolejnego zadania.
- Określamy symbol badanej granicy: Symbol granicy jest oznaczony, a zatem w tym przypadku nie można wykorzystać reguły de l'Hospitala. Aby obliczyć granicę należy zastosować odpowiednie twierdzenia arytmetyki granic funkcji: Na koniec zauważmy, że w tym przypadku a zatem granica ilorazu pochodnych różni się od badanej granicy. Przykład ten pokazuje, iż stosowanie reguły de l'Hospitala bez sprawdzenia założeń tego twierdzenia może prowadzić do błędnej odpowiedzi.
Tutaj film
2
-
Obliczymy podaną granicę funkcji stosując regułę de l'Hospitala:
- W przypadku tej granicy regułę de l'Hospitala zastosujemy dwukrotnie:
- Obliczymy podaną granicę funkcji stosując regułę de l'Hospitala i wykorzystując fakt, że
.
3
- Podobnie jak w poprzednich przykładach zaczynamy od określenia symbolu badanej granicy
przy czym
na mocy twierdzenia o dwóch funkcjach. W tym przypadku nie możemy wykorzystać reguły de l'Hospitala, gdyż zaś taka granica nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje badana granica – trzeba tylko policzyć ją innym sposobem. Ponieważ oraz
, więc na mocy twierdzenia o trzech funkcjach
. Stąd
- W tym przypadku a zatem stosowanie reguły de l'Hospitala nie jest efektywne. Granicę funkcji możemy jednak obliczyć w inny sposób: